Камені Колибач

Карпатська археологічна експедиція навчально-наукового Інституту історії, етнології і археології Карпат Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника впродовж 2007–2018 рр. здійснила обстеження території Бойківщини, у результаті якої було виявлено Карпатськийпояс чернечих обителей, які розташовувались на місцяхстародавніх святилищ. Усвідомлення карпатського феномена монастирських пам’яток стало можливим завдяки синхронному вивченню християнських та язичницьких храмів. У результаті дослідження встановлено, що пояс чернечих пам’яток у Карпатах простягнувся з південного сходу на північний захід через населені пункти: Непоротове, Хрещатик, Тюдів, Смодна, Пустинь, Люча, Дора, Заріччя, Назавизів, Грабовець, Манява, Князівське, Сваричів, Перегінськ, Грабів, Церківна, Сукіль, Бубнище, Розгірче, Урич, Спас.
На території с. Грабів Долинської міської об’єднаної територіальної громади було досліджено невідому давньоязичницьку сакральну пам’ятку – Камінь Колибач. Науковці вважають, що в цьому місці існувало поселення ще в дохристиянські часи, а камінь, що має форму голови змії, був святилищем древніх язичників. Модель храму вказує на те, що святилище розглядали як священну подобу Всесвіту. На Колибачі знайдено велику кількість петрогліфів. Вони об’єднані у теогонічні й космогонічні композиції, символічні моделі, уособлювали світотворчі сили природи імали ритуальне призначення.
Петрогліфи – висічені зображення на кам’яній основі (грец.Πέτρος- камінь ігрец.Γλυφή – різьблення) є важливимісторичнимджерелом. Петрогліфи відомі практично скрізь, де є каміння й жили люди. Серед типових зображень – тварини, житло, сцени полювання, а також календарні системи.
Останній тип зображення характерний Колибачу. Такі зображення на каменях здебільшого носили магічний характер для представників того народу, котрі їх створювали. Подібні знаки були в давніх шумерів – залишки найстарішої у світі системи письма.
В Україні до цього часу були відомі петрогліфи тільки на Кам’яній Могилі – світовій пам’ятці давньої культури вУкраїніпоблизуМелітополя у селищі МирнеЗапорізької областінад річкоюМолочною. Пагорб, що тисячоліттями слугував людям вівтарем для відправлення язичницькихобрядів, містить декілька тисяч унікальних стародавніх наскельних зображень
Петрогліфи Колибача нагадують давні письмена, які датують дошумерським періодом. На думку шумеролога А. Кифішина, Колибач, як і Кам’яна Могила, могли бути важливим святилищем протошумерських племен, збирачем важливої інформації для формування і розвитку багатьох етносів та культур.
Зображення на Колибачі – це друга знахідка такого масштабу в Україні після Кам’яної Могили.

Контакти

м. Долина, пр. Незалежності, 5

Відділ інвестицій і туризму Долинської міської ради doltour@ukr.net