Місто Долина

Сьогодні Долина – це адміністративний центр Долинської об’єднаної територіальної громади в Івано-Франківській області, розташоване за 58 км від обласного центру.

Мальовниче прикарпатське містечко із великим промисловим і туристичним потенціалом, затишними та зеленими вуличками, привітними мешканцями – колиска Бойківського краю.

Умовно Долину ділять на декілька частин: Стара Долина, Брочків, Городок.

Головною вулицею старої Долини є вулиця Шептицького. Саме на ній знаходяться найстаріші історичні будівлі міста. На центральній площі старої частини Долини знаходиться меморіал загиблих у роки другої світової війни.

У старовинних будинках функціонують сучасні установи, зокрема: найстарший навчальний заклад – гімназія №1, відділення РАЦСу, військкомат, дитяча лікарня та Народний дім.

Багатою є духовна спадщина старої Долини, адже тут розташовані найстаріші храми міста: римо-католицький Костел Різдва Діви Марії (1835 р.) та греко-католицька церква Різдва Пресвятої Богородиці (1896-1904), яку освячував митрополит Андрей Шептицький. Історичною пам’яткою є також і будівля колишньої синагоги (тепер – дому молитви) на вул. Шептицького.

Перлиною старої Долини колись був сільзавод, який сьогодні знаходиться в напівзруйнованому стані. Але згодом стародавня Саліна наповниться новим життя, адже тут планується реалізація масштабного інвестиційного проекту з будівництва історико-оздоровчого бальнеологічного комплексу. Протягом тисячоліть долинська сіль була місцевим білим золотом – основним джерелом доходів місцевого населення, тепер ж її призначення бачать у використанні в оздоровчих цілях.

Окрасою Долини є міський став, паралельно якому проходить дорога державного значення, яка є транспортною артерією між новою і старою Долиною. Ця частина міста потопає у зелені садів. Якраз навпроти височіє будівля районної лікарні, а на пагорбі – Собор Успення Пресвятої Богородиці. В західній частині ставу знаходиться міський парк, який активно розвивається як відпочинковий центр для мешканців міста та його гостей.

Брочків – нова частина Долини, збудована переважно після 1950-х років – в період активної розбудови нафтогазового комплексу на її околицях. Зараз це найбільша частина міста, його діловий, соціально-економічний і культурний центр.

Всіх, хто в’їжджає у нову Долину, зустрічає ангел-охоронець міста – величний монумент «Борцям за Українську державу 988-1991», збудований за кошти відомих меценатів Тетяни і Омеляна Антоновичів. Кільцева розв’язка в цій частині міста є перетином стратегічних автошляхів, які з’єднують Львів, Івано-Франківськ та Закарпаття.

Головними вулицями нової частини міста є проспект Незалежності та вулиця Грушевського, центральною площею – майдан біля пам’ятника першому Президенту Михайлові Грушевському. Позаду монументу знаходиться затишна алея та сучасний пішохідний фонтан  – одне з улюблених місць відпочинку долинян, на якому проводяться фестивальні та розважальні заходи. Поруч знаходиться Будинок культури – найбільша в районі установа культури. Ця частина міста відрізняється високим рівнем благоустрою та озеленення. В новій частині міста розташовані також: вокзал і автостанція, районний суд, стадіон, бібліотеки,  загальноосвітні та дошкільні заклади та заклади позашкільної освіти, інші установи та організації.

Поруч із адмінбудинком, на вулиці Чорновола, розташовується унікальний краєзнавчий музей “Бойківщина” Тетяни і Омеляна Антоновичів – перший музей, присвячений самобутньому культурному надбанню Бойківського краю. Серед матеріалів експозиції — цікаві археологічні знахідки, знаряддя праці та побуту минулих часів, бойківський одяг і вишивка. У музеї є документи, що висвітлюють різні події з історії краю, стародруки, видані в Україні, твори образотворчого українського і народного мистецтва, а також твори сакрального мистецтва.

Долина завжди була містом працьовитих людей. Із прадавніх часів тут добували сіль, займались різними народними промислами. На сьогодні основним сектором промисловості міста є нафтогазовий комплекс, що складається із виробничих потужностей НГВУ “Долинанафтогаз”, газопереробного заводу та тампонажного управління. Крім того, в місті діють декілька підприємств легкої та харчової промисловості, добре розвинуте приватне підприємництво. Стратегічним пріоритетом міста є розбудова нової промислової зони, яка повинна в майбутньому стати місцем розташування нових високотехнологічних та екологічно безпечних виробничих потужностей.

Багаторічними є традиції у сфері культурно-мистецького життя міста. На сьогодні у місті творять багато висококласних професійних та аматорських колективів і виконавців.

Всесвітньо відомим є виходець із нашого міста, його почесний громадянин – віртуозний цимбаліст Михайло Захарія. Юні дарування – вихованці школи естетичного виховання ім. Мирослава Антоновича демонструють свою високу майстерність на високих сценах України і світу. Відомими далеко за межами міста є ряд танцювальних колективів, діє дитяча балетна школа (студія) Вадима Писарєва. Неповторним колоритом відзначаються місцеві музичні колективи, такі як “Контраст”, “Карпатські музики”, та багато інших. В місті відроджено функціонування народного театру – одного із найстарших в Україні. В 2009 році було створено Долинський муніципальний духовий оркестр, який за короткий час існування своєю віртуозною грою завоював серця долинян, а також і кілька високих нагород міжнародних конкурсів.

В серпні 2014 року з нагоди 100-річного ювілею урочисто відкрито пам’ятники Омеляну і Тетяні Антоновичам та Кардиналу Мирославу Івану Любачівському. Варто зазначити, що пам’ятники ювілярам – перші, які збудовані в Україні та світі. Обидва виготовлені з бронзи. На їх спорудження залучено внески громади, благодійників та меценатів. Авторами і виконавцями обох пам’ятників є уродженці нашого краю Василь Заляско та Руслан Романишин.

До 150-річного ювілею Митрополита Андрея Шептицького відкрито алею, названу його іменем.

День незалежності України у 2015 році місто відзначило ще однією важливою подією: урочистим відкриттям Алеї пам’яті Героїв Небесної Сотні та Героїв Майдану і освяченням наріжного каменя. 21 листопада 2018 року відбулося урочисте відкриття пам’ятного знака  Героям Небесної сотні, що увінчує присвячену Героям Майдану пам’ять у камені, криці й серцях.

Долинщина – надзвичайно привабливий край для туристів. Неподалік від міста розташовуються ряд популярних серед туристів місць для відвідування. Одна із найбільших святинь Західної України – греко-католицький монастир на Ясній горі в Гошеві знаходиться всього в кількох хвилинах їзди від Долини. Рухаючись в цьому ж напрямку можна потрапити до старовинного міста Болехова, а ще далі – до унікальної історико-культурної пам’ятки Скелі Довбуша в урочищі Бубнище. Неподалік від Долини в селищі Вигода знаходиться відправна точка всім відомої туристичної принади «Карпатський трамвай». На околицях Долини можна також знайти безліч місць для активного та традиційного відпочинку, багато затишних готелів та закладів харчування.

Контакти

м. Долина, пр. Незалежності, 5

Відділ інвестицій і туризму Долинської міської ради doltour@ukr.net